Što je SSL certifikat?
Možda se pitate što je SSL certifikat? Nikada nisam čuo za nešto slično. Ukratko da osvjestimo sve zainteresirane. SSL (Secure Sockets Layer) certifikat je sigurnosna razina koja šifrira komunikaciju između Vašeg preglednika i servera na kojem se nalazi web stranica. Kratko i jasno za sve koje interesira, sada možete preskočiti na drugu stranicu ili ostati ovdje pročitati do kraja i saznati malo više o funkciji i namjeni SSL certifikata.
Dakle stranice čak i one informativnog karaktera imaju najčešće nekakav obrazac za kontakt. Jedan mali obrazac na dnu stranice u koji upišete Vaše podatke, mail adresu i kliknete pošalji.
Ukoliko stranica nema aktivan SSL certifikat ti uneseni podaci se mogu vrlo lako presresti na putu do servera i doći u potpuno krive ruke. Zato je izrazito bitno educirati posjetitelje na internetu kako nebi imali nikakvih problema sa krađom osobnih podataka.
Ukoliko popunjavate bilo kakav obrazac na web stranici sa podacima koje ne smatrate u potpunosti nevažnim, provjerite dali stranica ima aktivan SSL certifikat. Na posljetku Vaši osobni podaci bi mogli biti ugroženi, stoga je dobro obratiti pozornost.
Svim našim klijentima ugrađujemo besplatan SSL certifikat. Smatramo da uvelike povećava povjerenje i ozbiljnost između vlasnika web stranice i posjetitelja iste.
Kako saznati ima li stranica SSL certifikat?
Zapravo je vrlo jednostavno, svaka web stranica koja ima aktiviran SSL certifikat počinje sa https:// na početku domene umjesto http://. Kod većine preglednika pored domene web stranice pojaviti će se lokot koji će Vam signalizirati da je veza između Vas i web stranice sigurna. Klikom na taj lokot dobivate više informacija i certifikatu veze između Vas i web stranice.
Google Chrome preglednik još od polovice 2018. godine označava sve stranice koje nemaju nikakav aktivni SSL certifikat kao nesigurnima te o istome obavještava posjetitelja.
Isto tako u algoritmima koje Google koristi za pozicioniranje stranice na tražilici koristi se i faktor SSL certifikata, stoga sve stranice koje imaju SSL certifikat dobivaju bonus bodove u odnosu na ostale web stranice.
Zanimljiva ali i vrlo šokantna činjenica je da čak 20% najvećih web stranica nema aktiviran SSL certifikat, to će se sigurno promjeniti u narednim godinama s obzirom da postavljanje certifikata na stranici nije skup process. Čak može biti i u potpunosti besplatan.

Primjer aktivnog SSL certifikata
Besplatan SSL certifikat
Postoje neprofitne zajednice koje su osnovane s ciljem pružanja maksimalne zaštite osjetljivih podataka na internetu. Takve organizacije omogućavaju nam izdavanje SSL certifikata potpuno besplatno. Paralelno s ovim postaje potpuno suludo da tako veliki broj stranica još uvijek nema SSL ali izgleda da ih to za sada još ne zanima. O razlici između plaćenih i besplatnih SSL certifikata bi mogli napisati potpuno novi članak u budućnosti za sada ćemo samo ostati na ovome. Glavna razlika je u tome tko ih izdaje i roku trajanja. Besplatne izdaju neprofitne organizacije i rok trajanja im bude 90 dana, dok plaćene izdaju firme te im je rok trajanja 365 dana. Plaćeni certifikati dolaze u puno različitih verzija ali to je tema za drugi put ;).
Evo na kraju da ponovimo glavna pitanja